FILMY
Film o Wałęsie polskim kandydatem do Oscara
![]() |
"Wałęsa. Człowiek z nadziei" powalczy o nominację do Oscara |
Przewodniczący komisji, który wyłoniła film, tak uzasadnia wybór:
Po obejrzeniu wielu znakomitych filmów i długiej dyskusji, wspólnie uznaliśmy, że film Andrzeja Wajdy ma najwięcej atutów promocyjnych. Jednocześnie chcemy podkreślić, że kilka rozpatrywanych tytułów zachowuje szansę na reprezentowanie polskiej kinematografii w przyszłym roku. Reżyserowi, aktorom i producentowi "Wałęsa. Człowiek z nadziei" życzymy powodzenia w wyścigu do Oscara.Warto zwrócić uwagę zwłaszcza na słowa: "film Andrzeja Wajdy ma najwięcej atutów promocyjnych". Nie oglądałem jeszcze "Wałęsy...", więc nie chcę wypowiadać się o tym, jaki jest (dotychczasowe recenzje, także te zagraniczne, są przychylne), natomiast szkoda (tak, wiem, jestem idealistą), że coraz częściej decyzyjnym czynnikiem jest nie jakość filmu, a jego tematyka i jej chwytliwość oraz "aspekty promocyjne".
Nowe telewizyjne zwiastuny "Grawitacji"
Osoby odpowiedzialne za promocję filmu "Grawitacja" nie próżnują i wciąż wypuszczają nowe materiały. Tym razem dwa telewizyjne zwiastuny. Jest na co czekać.
Whedon poprawia "Thora"
![]() |
Whedon służy pomocą |
Joss uratował nam życie kilkakrotnie. Pracowaliśmy w Londynie nad ważną sceną, która zupełnie nam nie wychodziła. Joss natychmiast przyleciał, niczym brygada antyterrorystyczna.Whedon nie tylko uratował problematyczną sceną, ale na prośbę Taylora poprawił jeszcze dwie:
Umiejętność szybkiego radzenia sobie ze scenariuszowymi problemami z całą pewnością wynika z wieloletniego doświadczenia Whedona. To bardzo dobrze, że Marvel ma kogoś takiego jak on, bo to niezwykle utalentowany scenarzysta.Potem go wreszcie puściliśmy i mógł odlecieć. Nakręciliśmy te sceny - były o wiele lepsze i lżejsze w tonie; zabawniejsze i bardziej zaskakujące od tego, co chcieliśmy zrobić.
Pierwszy reżyserski projekt Cate Blanchett
![]() |
"The Dinner" będzie pierwszym reżyserskim projektem Blanchett |
Blanchett to jedna z moich ulubionych aktorek, dlatego z ciekawością obejrzę jej reżyserski debiut. Mam nadzieję, że jej wieloletnie aktorskie doświadczenie przełoży się na umiejętności reżyserowania i powstanie dobry, trzymający w napięciu film.
SERIALE
Emmy rozdane po raz sześćdziesiąty piąty
![]() |
Emmy nieco rozczarowują |
Tegoroczna ceremonia była bardzo nierówna, choć z początku zapowiadała się niezwykle ciekawie. Prowadzący zapewniał dobrą zabawę, rozładowywał atmosferę zabawnymi żartami i skeczami (pojawili się byli prowadzący, świetny numer muzyczny czy ekipa "Jak poznałem waszą matkę", żartująca sobie z Harrisa), a pierwsze wręczone nagrody gdzieś wyłamywały się z dotychczasowych schematów. Niestety im dalej w las tym ciemniej i gala stopniowo traciła swój urok, by wreszcie stać się nudną i dość przewidywalną. Poniżej lista zwycięzców (zgodnie z kolejnością wręczania statuetek):
Najlepsza aktorka drugoplanowa w serialu komediowym - Merritt Wever "Siostra Jackie"
Najlepszy scenarzysta serialu komediowego - Tina Fey i Tracey Wigfield "Rockefeller Plaza 30"
Najlepszy aktor drugoplanowy w serialu komediowym - Tony Hale "Figurantka"
Najlepsza aktorka pierwszoplanowa w serialu komediowym - Julia Louis-Dreyfus, "Figurantka"
Najlepszy reżyser serialu komediowego - Gail Mancuso "Współczesna rodzina"
Najlepszy aktor pierwszoplanowy w serialu komediowym - Jim Parsons "Teoria wielkiego podrywu"
Najlepsza aktorka pierwszoplanowa w miniserialu lub filmie telewizyjnym - Laura Linney "Słowo na R"
Najlepszy scenarzysta serialu fabularnego - Henry Bromell, "Homeland"
Najlepsza aktorka drugoplanowa w serialu fabularnym - Anna Gunn "Breaking Bad"
Najlepszy program reality show - "The Voice"
Najlepszy aktor drugoplanowy w serialu fabularnym - Bobby Cannavale, "Zakazane imperium"
Najlepszy aktor pierwszoplanowy w serialu fabularnym - Jeff Daniels "Newsroom"
Najlepsza aktorka pierwszoplanowa w serialu fabularnym - Claire Danes "Homeland"
Najlepszy reżyser serialu fabularnego - David Fincher "House of Cards"
Najlepszy scenarzysta programu rozrywkowego - ekipa "The Colbert Report"
Najlepszy reżyser programu rozrywkowego - Don Roy King "Sathurday Night Live"
Najlepsza choreografia - Derek Hough "Dancing with the Stars"
Najlepszy program rozrywkowy "The Colbert Report"
Najlepszy scenarzysta miniserii lub filmu telewizyjnego - Abi Morgan "Czas prawdy"
Najlepszy aktor drugoplanowy w miniserii lub filmie telewizyjnym - James Cromwell "American Horror Story: The Asylum"
Najlepszy reżyser miniserii lub filmu telewizyjnego - Stephen Soderbergh "Wielki Liberace"
Najlepsza aktorka drugoplanowa w miniserii lub filmie telewizyjnym - Ellen Burstyn "Political Animals"
Najlepszy aktor pierwszoplanowy w miniserii lub filmie telewizyjnym - Michael Douglas "Wielki Liberace"
Najlepsza miniseria lub film telewizyjny - "Wielki Liberace"
Najlepszy serial komediowy - "Współczesna rodzina"
Najlepszy serial fabularny - "Breaking Bad"
Większość zwycięzców udało mi się przewidzieć jeszcze zanim prezenterzy wypowiedzieli magiczne "And the Emmy goes to...", co zupełnie odebrało mi przyjemność z oglądania gali. Po drodze było, co prawda kilka zaskoczeń, ale w gruncie rzeczy postawiono albo na wyrobione marki ("Współczesna rodzina", "Homeland", "The Colbert Report") albo nazwiska (Michael Douglas, David Fincher).
Najlepszym momentem całej ceremonii, oprócz początkowych żartów i skeczy było przemówienie Merrit Weaver. Zaskoczona aktorka powiedziała tylko:
Większość zwycięzców udało mi się przewidzieć jeszcze zanim prezenterzy wypowiedzieli magiczne "And the Emmy goes to...", co zupełnie odebrało mi przyjemność z oglądania gali. Po drodze było, co prawda kilka zaskoczeń, ale w gruncie rzeczy postawiono albo na wyrobione marki ("Współczesna rodzina", "Homeland", "The Colbert Report") albo nazwiska (Michael Douglas, David Fincher).
Najlepszym momentem całej ceremonii, oprócz początkowych żartów i skeczy było przemówienie Merrit Weaver. Zaskoczona aktorka powiedziała tylko:
O Boże... Bardzo dziękuję... Bardzo dziękuję... Muszę lecieć, na razie.Jak widać, można się wyłamać ze schematów.
Zwiastuny "Once Upon a Time"
Pojawiły się zwiastuny trzeciego sezonu "Once Upon a Time", zawierające nowe sceny.
Premiera już w przyszłą niedzielę.
Zwiastun "Revenge"
Nadal zwiastunowo.
No, no, wygląda na to, że po zmianie osoby prowadzącej produkcję serialu, "Revenge" wróci na właściwe tory.
Zapowiedź "Penny Dreadful"
Na koniec serialowych zwiastunów, krótka i klimatyczna zapowiedź "Penny Dreadful", w której słyszymy charakterystyczny głos Evy Green:
John Noble w "Sleepy Hollow"
John Noble, znany z serialu "Fringe" wystąpi w "Sleepy Hollow". Zagra Henry'ego Parrishma, uprzejmego samotnika o nadnaturalnych mocach, który może pomóc Ichabodowi. Cieszę się, że tak dobry aktor wzbogaci obsadę tego niezłego serialu.
Iggy Pop w "Once Upon a Time in Wonderland"
Roger Daltrey nie będzie mógł powrócić do roli gąsiennicy i w "Once Upon a Time in Wonderland" głosu użyczy jej inny muzyk - Iggy Pop. Ciekawy, muzyczny trop. Zobaczymy jak Pop sobie poradzi.
HBO daje zielone światło "The Leftovers"
Bardzo interesujący projekt o końcu świata, który nie wyszedł tak, jak powinien był, dostał zielone światło na produkcję. Mowa o opartym na powieści Toma Perrotty serialu "The Leftovers", za który odpowiadać będzie Damon Lindelof ("Zagubieni"). Bardzo lubię Lindelofa (tak wiem, pewnie wszyscy nienawidzicie go za "Prometeusza" - przykro mi) i mam nadzieję na kolejny, nowatorski projekt.
KOMIKSY
"Serenity" jako regularna seria
"Firefly" to jeden z tych seriali, który nie powinien był być anulowany. Stało się jednak inaczej i choć powstała filmowa kontynuacja, zamykająca wątki pierwowzoru oraz kilka jednorazowych komiksów, skupiających się na poszczególnych postaciach, to fani nadal spragnieni są kontynuacji. Wszystko wskazuje na to, że taką kontynuację dostaną, w postaci serii "Serenity" od Dark Horse. Jak zapowiada wydawca, "Serenity" będzie miała podobny format do ósmego i dziewiątego sezonu "Buffy", akcja rozegra się po wydarzeniach pokazanych w filmie, a całość narysuje Georges Jeanty. Nazwisko tego ostatniego trochę niepokoi, ale i tak bez wątpienia sięgnę po serię.
Komiksowa wersja "Awake"
Kolejny serial może przejść z telewizji do komiksu. Mowa o znakomitym "Awake" Kyle'a Killena. Autor, co prawda, dopiero szuka potencjalnego wydawcy, któremu zaprezentuje pomysł, ale trzymam za niego kciuki.
GRY
Zmarł Yamauchi Hiroshi
Smutna wiadomość dla fanów wirtualnej rozrywki - 19 września zmarł Yamauchi Hiroshi 山内 溥, wieloletni prezes Nintendo, dzięki któremu firma wkroczyła w sektor gier wideo. To niezwykle wybitna postać, bez której świat gier nie byłby dziś taki sam.
MUZYKA
Lisa Miskovsky wydaje "Umeå"
Szwedzka artystka Lisa Miskovsky (mówiłem tydzień temu, że mam dziwne upodobania muzyczne) wydała swój kolejny album - "Umeå". Wkrótce możecie spodziewać się jego recenzji, a wcześniej postaram się też przybliżyć sylwetkę wokalistki na łamach "Maniak poleca".
Komentarze
Prześlij komentarz
Komentarze, zawierające treści obraźliwe, wulgarne, pornograficzne oraz reklamowe zostaną usunięte. Zostaliście ostrzeżeni.