FILMY
Nagrody BAFTA
Przyznano nagrody filmowe Brytyjskiej Akademii Sztuki Filmowej i Telewizyjnej. Oto lista zwycięzców:
- Najlepszy film: „Zniewolony. 12 Years a Slave”
- Najlepszy reżyser: Alfonso Cuaron — „Grawitacja”
- Najlepszy aktor w roli pierwszoplanowej: Chiwetel Ejiofor — „Zniewolony. 12 Years a Slave”
- Najlepsza aktorka w roli pierwszoplanowej: Cate Blanchett — „Blue Jasmine”
- Najlepszy aktor w roli drugoplanowej: Barkhad Abdi — „Kapitan Phillips”
- Najlepsza aktorka w roli drugoplanowej: Jennifer Lawrence — „American Hustle”
- Najlepszy scenariusz oryginalny: Eric Warren Singer, David O Russell — „American Hustle”
- Najlepszy scenariusz adaptowany: Steve Coogan, Jeff Pope — „Tajemnica Filomeny”
- Najlepsze zdjęcia: „Grawitacja” — Emmanuel Lubezki
- Wybitny debiut brytyjskiego scenarzysty, reżysera lub producenta: Kieran Evans (reżyser/scenarzysta)) — „Kelly + Victor”
- Wybitny film brytyjski: „Grawitacja”
- Najlepszy film dokumentalny: „Scena zbrodni”
- Najlepsza muzyka: „Grawitacja” — Steven Price
- Najlepszy dźwięk: „Grawitacja” — Glenn Freemantle, Skip Lievsay, Christopher Benstead, Niv Adiri, Chris Munro
- Najlepsza scenografia: „Wielki Gatsby” — Catherine Martin, Beverley Dunn
- Najlepsze efekty specjalne: „Grawitacja” — Tim Webber, Chris Lawrence, David Shirk, Neil Corbould, Nikki Penny
- Najlepsze kostiumy: „Wielki Gatsby” — Catherine Martin
- Najlepsza charakteryzacja i najlepsze fryzury: „American Hustle” — Evelyne Noraz, Lori McCoy-Bell
- Najlepszy montaż: „Wyścig” — Dan Hanley, Mike Hill
- Najlepszy film nieanglojęzyczny: „Wielkie piękno”
- Najlepszy film animowany: „Kraina lodu”
- Najlepszy krótkometrażowy film animowany: „Sleeping with the Fishes”
- Najlepszy film krótkometrażowy: „Room 8”
- Nagroda EE dla wschodzącej gwiazdy: Will Poulter
- Nagroda BAFTA za wybitny brytyjski wkład w kino: Peter Greenaway
Zdecydowanym zwycięzcą okazała się „Grawitacja”, co mnie niezmiernie cieszy. Podobnie nagrody dla Cate Blanchett oraz Barkhada Abdiego.
Drugi zwiastun „Transcendencji”
Pojawił się drugi zwiastun reżyserskiego debiutu Wally’ego Pfistera — „Transcendencja”.
Wygląda to naprawdę ciekawie.
Zmarła Shirley Temple
10 lutego, w wieku 85 lat zmarła Shirley Temple — słynna dziecięca gwiazda filmowa, której kariera filmowa przypada na lata 1932–1950 (w latach 1958–1865 próbowała też swych sił w telewizji). Temple była najmłodszą laureatką Oscara.
SERIALE
Kolejni aktorzy w „Gotham”
Po Jamesie Gordonie obsadzono kolejne role w serialu „Gotham”.
W Pingwina, znanego również jako Oswald Cobblepot, wcieli się Robin Lord Taylor ("Żywe Trupy” „Person of Interest”).
Oswald Cobblepot, o umyśle mistrza szachowego i moralności szakala, jest psychopatą niskiego poziomu (pracującym dla gangsterki Fish Mooney), który skrywa swą sadystyczną żądzę władzy pod płaszczykiem wyszukanych manier.Zabryna Guevara ("Tożsamość szpiega” „Person of Interest”) zagra Kapitan Essen:
Szefowa Gordona w wydziale zabójstw policji Gotham, Kapitan Essen z makiaweliczną umejętnością utrzymuję równowagę pomiędzy światem policji a światem polityki i jest zarówno policjantką jak i obrończynią interesów korporacji.Sean Pertwee ("Camelot” „Elementary”) odegra rolę Alfreda Pennywortha:
Alfred Pennyworth, twardy były żołnierz piechoty morskej z wschodniego Londynu, lojalnie służył rodzinie Wayne’ów. Teraz, po ich tragicznej śmierci, zawzięcie broni młodego Bruce’a.Erin Richards ("Breaking In”) wystąpi jako Barbara Kean:
Wyrafinowana lekarka pogotowia, Barbara, jest narzeczoną Jamesa Gordona. To radosna, ale wrażliwa kobieta. Stoi za swym przyszłym mężem… co może być trudne, w miejscu tak zepsutym jak Gotham.I wreszcie Donal Logue ("Stróż prawa” „Synowie anarchii”) wcieli się w Harveya Bullocka:
Partner i mentor Jima Gordina, oficer Harvey Bullock, któremu brak ogłady, traktuje policyjne procedury bardzo swobodnie, ale osiąga rezultaty… i robi to ze starą, dobrą i skuteczną buńczucznością.Trzeba przyznać, że są to wybory bardzo intrygujące, a poszczególni aktorzy mają jak najbardziej szansę sprawdzenia się w akcji. Optymizmem napawają też opisy postaci, które każą sądzić, że sporo zostanie wzięte z komiksów. Bardzo mnie to cieszy.
BBC America i Robin Hood
Co by było gdyby Robin Hood i jego wróg, szeryf z Nottingham, byli jedną i tą samą osobą? Taki jest pomysł na „Nottingham” — reinterpretację słynnej legendy o szlachetnym złodzieju z lasu Sherwood. Projekt powstaje dla BBC America, a głównym scenarzystą będzie Cole Haddon, twórca niezbyt dobrze przyjętego „Darculi”. Serial opowie o szeryfie z Nottingham, którego żona ginie z rąk ludzi Księcia Jana. Kiedy nie zostaje wymierzona sprawiedliwość wobec morderców, szeryf rozpoczyna osobistą wojnę przeciw koronie. Za dnia pozostaje znienawidzonym szeryfem, lojalnym sługą Jana, ale w nocy zakłada kaptur i używając informacji, które zgromadził, pełniąc urząd, atakuje to co jest dla Jana najcenniejsze — jego skarbce. Jako Robin Hood regularnie napada na ludzi Jana, jego lojalistów i sprzymierzeńców politycznych, rozdając później swe łupy biednym i rozpoczynając bunt, który na zawsze zmieni Anglię.
Trzeba przyznać, że takie spojrzenie na tę postać, czerpiące trochę ze współczesnych opowieści o superbohaterach, jest niezwykle ciekawe i może wyjść z tego serialu naprawdę dobra produkcja. Na pewno będę śledzić jej losy.
Nowy zwiastun „Penny Dreadful”
Pojawił się nowy zwiastun serialu „Penny Dreadful” z Evą Green w roli głównej.
Do premiery jeszcze daleko, ale wygląda na to że jest na co czekać.
Nowy zwiastun i Sunny Mabrey w „OUAT”
Opublikowano nowy zwiastun drugiej części trzeciego sezonu „Once Upon a Time””
Dodatkowo w serialu obsadzono rolę Glindy, czyli Dobrej Czarownicy z Południa, znanej z cyklu L. Franka Bauma o krainie Oz. Wcieli się w nią Sunny Mabrey ("Gliniarz z Memphis” „The Client List”) Czy będzie to godna przeciwniczka dla Złej Czarownicy z Zachodu w wykonaniu Rebbeki Mader?
Kolejni aktorzy we „Flashu”
Powiększa się obsada serialu „Flash” który będzie spin-offem emitowanego obecnie na kanale CW „Arrow”. Będą to Tom Cavanagh (”Nie ma sprawy”), który wcieli się w Harrisona Wellsa, naukowca pracującego dla S.T.A.R. oraz znany z wcześniejszego serialu o Barrym Allenie, również zatytułowanym „Flash” John Wesley Shipp w nieznanej na razie roli. Cieszę się zwłaszcza z powodu angażu tego drugiego, ponieważ to miłe nawiązanie do starszej produkcji.
Greta Gerwig w „HIMYD”
Ogłoszono nazwisko aktorki, która zagra główną bohaterkę, Sally, w szykowanym spin-offie „Jak poznałem waszą matkę”. Będzie to Greta Gerwig — aktorka, scenarzystka, reżyserka; znana między innymi z tytułowej roli w filmie „Frances Ha”. Zostanie ona również producentką serialu. To na razie jeden z niewielu czynników, przemawiających na korzyść projektu.
„Horda”
Polacy tworzą bardzo ciekawy projekt, zatytułowany „Horda”. Ma to być internetowy serial, którego akcja rozgrywać będzie się w postapokaliptycznej, opanowanej przez zombie Polsce. Za produkcję odpowiadać będzie ekipa składająca się z doświadczonych filmowców, a w jednej z ról wystąpi znana dubbingowa i serialowa aktorka, Elżbieta Jędrzejewska.
Twórcy serialu wystartowali z kampanią na serwisie Polak Potrafi (polskim odpowiednikiem Kickstartera), gdzie zbierają dodatkowe fundusze, które przeznaczą na dopracowanie serialu. Wspomóc możecie ich tutaj. A poniżej zwiastun:
Może wyjść z tego coś naprawdę dobrego.
Anulowanie „Mob City”
„Mob City” zostało anulowane i nie będzie już kolejnych sezonów. Jeszcze serialu nie widziałem (powoli nadrabiam swoje wieeeelkie zaległości), ale to wielka szkoda, bo już sam koncept wydał mi się bardzo ciekawy. No cóż, zawsze jest te sześć odcinków, które ponoć tworzą zamkniętą historię.
KOMIKSY
Geneza Batmana w „Secret Origins” #2
Choć Scott Snyder pokazuje swoją wersję genezy Batmana w historii „Zero Year”” wydawnictwo DC Comics ma zamiar zaprezentować jeszcze więcej z historii Bruce’a Wayne’a i cofnie się do momentu zabójstwa jego rodziców. Wszystko to w jednej z trzech historii, wchodzących w skład drugiego numeru „Secret Origins”. Za scenariusz odpowie Ray Fawkes. A ja się zastanawiam, po co to tak właściwie po raz kolejny przez to przechodzić…
GRY
Nagrody DICE
Rozdano nagrody DICE, przyznawane dorocznie przez Akademię Sztuk i Nauk Interaktywnych (ang. AIAS). Oto lista zwycięzców:
- Wybitne osiągnięcie w kierownictwie artystycznym: „The Last of Us”
- Wybitne osiągnięcie w animacji: „The Last of Us”
- Wybitna kreacja postaci: „The Last of Us” (Ellie)
- Wybitne osiągnięcie w kompozycji ścieżki dźwiękowej: „Bioshock Infinite”
- Wybitne osiągnięcie w tworzeniu oprawy dźwiękowej: „The Last of Us”
- Wybitne osiągnięcie w tworzeniu fabuły: „The Last of Us”
- Wybitne osiągnięcie w tworzeniu rozgrywki: „Grand Theft Auto V”
- Wybitne osiągnięcie w tworzeniu oprawy wizualnej: „The Last of Us”
- Gra akcji roku: „Bioshock Infinite”
- Gra przygodowa roku: „The Last of Us”
- Bijatyka roku: „Injustice: Gods Among Us”
- Gra fabularna/MMO roku: „Diablo III”
- Gra strategiczna/symulacja roku: „XCOM: Enemy Within”
- Gra roku dla niedzielnych graczy: „Plants VS Zombies 2”
- Gra familijna roku: „Super Mario 3D World”
- Gra wyścigowa roku: „Forza Motorsport 5”
- Gra sportowa roku: „FIFA 14”
- Gra roku do pobrania: „Brothers – A Tale of Two Sons”
- Gra roku na konsole przenośne: „The Legend of Zelda: A Link Between Worlds”
- Gra roku na komórki: „Plants VS Zombies 2”
- Gra sieciowa roku: „World of Tanks”
- Wybitna innowacja w rozgrywce: „The Last of Us”
- Wybitne osiągnięcie w reżyserii gry: „The Last of Us”
- Gra roku: „The Last of Us”
„The Last of Us” zgarnęło dość sporą pulę nagród. Czy zupełnie słusznie? Cóż, myślę, że nie zawsze, bo nie zgodzę się na przykład, że była to gra jakoś szczególnie innowacyjna pod względem rozgrywki, ani nie nazwałbym jej przygodówką. No ale nie należę do AIAS i nie je decyduję o nagrodach DICE.
Nawet na baftach Leo nic nie zgarnął? Smutno mi xD Kapitan Philips za drugoplanową, ii desu, ii desu! "12 years a slave", no dobra, musieli coś im dać, ale panie, jak widzę "grawitację" to mi ręce do samej ziemi grawitują. Przeca to się ciągnie, jak flaki z olejem. I.... charakteryzacja dla "American Hustle?" Co tam za charakteryzacja, Gatsby'emu to!
OdpowiedzUsuńUmarłam z bólem ;/
Pomysł z Robin Hoodem za*ebisty! Jak ja lubię takie podwójne, batmańskie osobowości, nie mam nic przeciwko ingerowaniu w historię, proszę bardzo, już siadam z popkornem. Hwaiting!
Eva Green - aktorka genialna, ocenię zatem tylko jej nowy look z czarnymi włosami- "fuckable" ale jako blondyna podbiła me serce i lędźwie. Niech ktoś jej podrzuci rozjaśniacz do szamponu, plis!
Horda - hwaiting! To będzie coś!
...Ellie nie była aż taka wykreowana, żeby ją nagradzać, bardziej jestem team-tatuś. Ale gra ogólnie zacna, nagrody zasłużone.
I Diablo widzę rozwala wciąż ;D
No cóż, nikt nie kocha Leo. Ale przynajmniej ma Złotego Globa.
OdpowiedzUsuńDlaczego tak nienawidzisz "Grawitacji"? Moim zdaniem naprawdę dobra.
Pomysł na Robina też mi się wydaje super - tego jeszcze nie było i może wyjść intrygująco.
Eva jest naturalną blondynką, od piętnastego roku życia farbuje się na czarno. W sumie z większości ról znam ją z czarnym włosami i taką ją lubię najbardziej.
"The Last of Us" - cóż, fabularnie świetna, ale pod względem rozgrywki jakoś szczególnie się nie wyróżnia.