MANIAK ROZPOCZYNA
Po długiej przerwie powracam do rubryki „Maniak inaczej” oraz cyklu „Seriale z dzieciństwa” Tym razem skupię się na produkcjach animowanych od wytwórni Walta Disneya — produkcjach, które stanowiły integralną część mojego dzieciństwa i bez nich (a więc bez Myszki Miki, Kaczora Donalda, psa Pluto, Goofy’ego, Chipa i Dale’a czy wreszcie Arielki i Aladyna) nie byłoby ono takie samo.
Od razu ostrzegam — pomijam tu wszelkie filmy kinowe (na nie przyjdzie kiedyś czas w innej notce, w odległej przyszłości — może jak wreszcie uda mi się skończyć ten cykl), a skupiam się tylko na produkcjach odcinkowych kierowanych na rynek telewizyjny. To co, gotowi na sentymentalną podróż w przeszłość?
MANIAK WSPOMINA
„Przygody Myszki Miki i Kaczora Donalda”
Kompilacja klasycznych kreskówek Disneya z lat trzydziestych i czterdziestych z Myszką Miki, Kaczorem Donaldem, Goofym i innymi w rolach głównych. Dużo specyficznego humoru, wyśmienitej kreski, niezwykle płynnej animacji oraz doskonale dopasowanej do tego muzyki, która, można powiedzieć, stanowiła obok rysowanych postaci kolejnego, bardzo ważnego bohatera. Powstało 56 odcinków, była też kontynuacja, zatytułowana „Myszka Miki i przyjaciele”.
„Mała Syrenka”
Po sukcesie pełnometrażowej „Małej Syrenki” wytwórnia Walta Disneya planowała produkcję serialu „The Little Mermaid’s Island” („Wyspa małej syrenki”) dla swojego kanału Disney Channel. W programie znaleźć miały się kukiełki od Jima Hensona oraz Arielka, w pełni odegrana przez aktorkę. Ponieważ sprzedaż kaset wideo z „Małą syrenką” poszła znacznie w górę, ostatecznie zdecydowano się na ambitniejszy pomysł. Tak powstał serial animowany, w którym przedstawiono wydarzenia, rozgrywające się przed tymi z filmu.
„Mała syrenka” była serialem pod wieloma względami wyjątkowym. Była to pierwsza telewizyjna produkcja odcinkowa Disneya bezpośrednio oparta na pełnometrażowym filmie. Ponadto, jej bohaterką była silna kobieca postać, co wtedy zdarzało się w kreskówkach dość rzadko. Powstało 31 odcinków, które dość zgrabnie uzupełniają film — w przeciwieństwie do dwóch kontynuacji, przeznaczonych na rynek DVD.
„Mała syrenka” była serialem pod wieloma względami wyjątkowym. Była to pierwsza telewizyjna produkcja odcinkowa Disneya bezpośrednio oparta na pełnometrażowym filmie. Ponadto, jej bohaterką była silna kobieca postać, co wtedy zdarzało się w kreskówkach dość rzadko. Powstało 31 odcinków, które dość zgrabnie uzupełniają film — w przeciwieństwie do dwóch kontynuacji, przeznaczonych na rynek DVD.
„Aladyn”
Dowód na to że jak się chce, to można. Serial „Aladyn” wraz z pełnometrażowym pierwowzorem oraz jego dwoma kontynuacjami, stanowi jedną z niewielu dobrze przemyślanych disneyowych serii, w której wszystko stoi na całkiem niezłym poziomie. Akcja serialu toczyła się pomiędzy „Powrotem Dżafara” a „Księciem Złodziei”. Aladyn, wraz z Dżasminą, Abu, dżinem i Jago przeżywają niezwykłe, inspirowane „Baśniami tysiąca i jednej nocy” przygody. Powstało 86 odcinków.
„Gumisie”
Pierwsza telewizyjna produkcja Walt Disney Animation Television. Ponoć do stworzenia „Gumisiów” ówczesnego dyrektora generalnego Disneya zainspirowały… żelki, o które poprosił kiedyś jego syn.
Serial opowiadał historię grupy legendarnych misiów, zamieszkujących Gumisiową Dolinę. O istnieniu gumisiów dowiaduje się przebiegły Książę Ightorn, który pragnie poznać ich tajemnice, by podbić rządzone przez jego brata królestwo Dunwyn. Produkcja okazała się strzałem w dziesiątkę i była emitowana przez sześć sezonów.
„Kacze opowieści”
Oparty na komiksach Carla Barksa, serial opowiadał o niesamowitych przygodach Sknerusa McKwacza i trójki siostrzeńców Kaczora Donalda — Hyzia, Dyzia i Zyzia. Sporo tu zagadek, podróży i poszukiwań skarbów. Niektóre odcinki stanowiły bezpośrednią adaptację komiksów Barksa, inne były wymyślone od zera, zdarzały się też takie, które parodiowały zwane historie czy legendy. Sporo było też w serialu zabawnych nawiązań do popkultury. Powstało aż sto odcinków.
„Chip i Dale: Brygada RR”
Serial o dwóch wiewiórkach, Chipie i Dale’u, w zupełnie nowych rolach. Pierwotnie jednak, jego bohaterem miała być mysz o imieniu Kit Colby. Nie przypadła ona jednak do gustu władzom wytwórni, które zaproponowały Chipa i Dale. Był to trafny wybór.
Wiewiórki, wraz z przyjaciółmi prowadzą tu agencję detektywistyczną, nazwaną Brygadą RR (Brygadą Ryzykownego Ratunku) i w każdym odcinku rozwiązują inną sprawę. Bardzo sympatyczna, interesująca produkcja doczekała się 65 odcinków.
„Nowe przygody Kubusia Puchatka”
Przyjemna, bardzo miła kreskówka o dalszych losach Kubusia Puchatka, znanego z książek A A Milne’a oraz filmów Disneya. Typowy dla Kubusia humor, mnóstwo naprawdę uroczych historii i świetna zabawa. Powstało 50 odcinków.
„Kacza paczka”
Wariacja na temat Kaczora Donalda i spółki. Twórcy, Kevin Hopps i Todd Shelton, sięgnęli do oryginalnych krótkometrażówek z tym bohaterem i zauważywszy, że bardzo często Donald wchodził tam w interakcję z ludźmi, postanowili, iż taki będzie punkt wyjścia w „Kaczej Paczce”. W przeciwieństwie do „Kaczych Opowieści” Donald, Daisy oraz Hyzio, Dyzio i Zyzio nie mieszkają w świecie zamieszkanym tylko i wyłącznie przez antropomorficzne kaczki. Donald jest tu kamerzystą, natomiast Daisy reporterką i razem podróżują po świecie w poszukiwaniu ciekawych tematów na reportaż. Serial przetrwał na antenie 39 odcinków.
„101 dalmatyńczyków”
Animacja nawiązująca w dużym stopniu do aktorskiej i w trochę mniejszym do animowanej pełnometrażowej wersji „101 dalmatyńczyków”, opowiada o dalszych losach sympatycznych psów, ich właścicieli Anity i Roberta oraz groźnej Cruelli De Mon. Głównymi bohaterami jest trójka szczeniąt oraz szalona kura. Razem często pakują się w kłopoty i padają ofiarą złowieszczych planów Cruelli, która pragnie przejąć farmę Anity i Roberta. Powstało 65 odcinków.
„Sabrina”
Kolejna, po animacji z lat siedemdziesiątych i sitcomie z Mellisą Joan Hart w roli głównej, adaptacja komiksu George’a Gladira oraz Dana DeCarlo. Serial został wyprodukowany przez należące wówczas do Disneya DiC Entertainment. W oryginale głosu Sabrinie użyczyła siostra Melissy Joan Hart, Emily, natomiast ta pierwsza wcieliła się w ciotki: Zeldę i Hildę. Powstało 65 odcinków, później także kontynuacja licząca ich 26, jednak wtedy DiC już do Disneya nie należało.
MANIAK KOŃCZY
I to tyle na dziś. Oglądaliście coś jeszcze od Disneya?
Księciuniu, wreszcie napisałeś o Gumisiach! Zastanawiałam się, czy może ich nie lubisz...? A jednak.
OdpowiedzUsuńNa kacze opowieści nawrócił mnie dopiero mój były, takie randki mieliśmy, że wciskał we mnie Kaczki i Buffy na siłę xD
A Gadget z "Brygaty RR" to kolejny przykład powielania schematu "tej jednej seksownej" pin-up rudej grzyweczki ;D
Dobrze przypomnieć sobie czasem sobotnie poranki i niedzielne wieczory, na które czekało się cały tydzień. Ach, to były czasy! Dzieci miały kontakt z sensownymi tekstami kultury popularnej i mogły z się z nich całkiem sporo nauczyć. Ze świecą można byłoby obecnie szukać takich pozytywnych seriali dla dzieci i młodzieży. Bo niestety, Disney nie popisał się ani 'Hanną Montaną', ani seriami 'Nie ma to jak hotel/statek'. Z drugiej strony dobrze, że pełnometrażówki wracają do korzeni, być może doczekamy się jakiejś, podobnej do tych wyżej wymienionych serii.
OdpowiedzUsuńCo do Twojego pytania, prócz powyższych, byli jeszcze 'Timon i Pumba' ;)
"Timona i Pumby" jakoś nigdy nie lubiłem. Zawsze miałem wrażenie, że bardzo spłycają wymowę oryginału.
OdpowiedzUsuńNo nie lubić Gumisiów - nie ma takiej opcji chyba? ;)
OdpowiedzUsuń